تصاویر اردوهای سیزدهمین دوره طرح ملی ایران، مرز پرگهر در سراسر کشور

۲۰ خرداد ۱۳۹۹ ۱۳

سیزدهمین دوره طرح ملی "ایران، مرز پرگهر" با برگزاری اردوهای علمی-فرهنگی با تحقق شعار "ما می توانیم" در معاونت های فرهنگی جهاددانشگاهی سراسر کشور از مهر تا اسفندماه 1396 برگزار شده است.

طرح ملی «ایران، مرز پرگهر» از سال ۱۳۸۴ با هدف تقویت روحیه خود باوری، تاکید بر هویت ایرانی اسلامی و تحقق شعار «ما می‌توانیم» به منظور آشنایی دانشگاهیان و نخبگان دانشگاهی با طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ ملی و دستاوردهای عظیم صنعتی، علمی، پژوهشی، زیر بنایی و همچنین به منظور شناخت میراث فرهنگی و تمدنی ایران اسلامی در قالب بازدید از میراث‌های طبیعی، تاریخی، باستانی، فرهنگی و اجتماعی برگزار شده است.

در طراحی و اجرای "اردوهای ایران مرز پرگهر" تلاش می‌شود تا با ارائه مدلی مناسب از بازدید علمی و متناسب با رشته‌های تحصیلی، دانشجویان از بناهای فرهنگی و تاریخی و پروژه‌های صنعتی بازدید نمایند تا شناختی به صورت رودررو و بی‌واسطه با "ایران تاریخی" و "ایران امروز" شکل گیرد و نکته مهم این که این‌گونه شناختهای بی‌واسطه از درجه بالای روایی و اصالت برخوردار است که در نتیجه خودآگاهی تاریخی در دانشجویان ایجاد می‌شود که ضمن آشنایی دانشجویان با هویت‌های اصیل(در برابر هویت‌های کاذب و گاه مخرب)، اعتماد به نفس آنها را برای ساختن ایران امروز بر پایه دستاوردهای ایران دیروز ایجاد می‌کند. این غایت دستاورد این طرح است که اگر این طرح با کیفیت و کمیت بیشتری صورت پذیرد زمینه‌ساز بسیاری از اتفاق‌های خوب آینده خواهد بود.

لازم به ذکر است کلیه دانشجویان و اساتید علاقمند به شرکت در این اردوها می توانند به معاونت های فرهنگی جهاد دانشگاهی در سراسر کشور مراجعه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران به آدرس www.istta.ir و کانال تلگرامی @ISTTA مراجعه نمایند.